Tesla začne pro Autopilota využívat nový senzor

Autopilot od americké automobilky Tesla patří mezi ty nejlepší ve svém oboru. Tesla ho navíc neustále zlepšuje a to nejenom pouze softwarově, ale i přidáním jiných senzorů a dalších vylepšení. Automobilka Tesla nyní podala u Federální komunikační komise (FCC) žádost o „radarový senzor milimetrových vln“ pro svá vozidla.


Automobilka Tesla chce jít jinou cestou než ostatní automobilky, což je vidět i na výrobě elektromobilů. Tesla se nezaměřuje na vzhled vozidla, ale především na software. Vozy Tesla jsou jednoduché, ale naprosto funkční. Dobře sedí na vozovce, mají dlouhý dojezd, ale také výborné zrychlení. Navíc software, který ve vozech nalezneme je na vysoké úrovni. Kromě toho dostávají vozy neustále aktualizace a Tesla je schopna vozy vylepšovat.

Některé automobilky pro svůj autonomní systém využívají LiDAR, který generální ředitel Elon Musk před nedávnem nazval jako „bláznovství“ a odmítl ho využívat u vozů Tesla. Musk tvrdí, že Tesla bude pro své vozy využívat kamery a radary, nikoliv LiDAR. Právě kamery a radary zajistí Tesle naprosto funkční a možná i nejlepší autonomní systém na trhu.

Jak dnes funguje Autopilot?

V současné době u vozů Tesla nalezneme osm externích kamer,  dvanáct ultrazvukových senzorů a radar směřující dopředu, aby zlepšila přesnost vozů před vozem Tesla. Aby byla auta ještě předvídatelnější a bezpečnější, používá Tesla také Neuronovou síť ke shromažďování údajů a informací, které se učí chováním ostatních řidičů. Těchto 32 miliard kilometrů dat z reálného světa, které Tesla v průběhu let nashromáždila, přispívá k rozvoji sítě Neural Net a zvyšuje přesnost celého systému Autopilot a FSD, když je najeto více kilometrů.

Se všemi těmito senzory, kamerami a radary by si většina myslela, že sada FSD automobilky Tesla, která již od zavedení FSD Beta na konci roku 2020 vykazuje obrovská vylepšení, potřebuje ke zlepšení ještě více kilometrů a času. Ale není tomu tak, protože Tesla chce do svých automobilů instalovat propracovanější radarový senzor, aby ještě více zlepšila přesnost.

Nový radar bude pracovat v pásmu 60 GHz.

„Zkoušeným zařízením (EUT) byl radarový senzor milimetrových vln vozidla pracující v pásmu 60 GHz (60-64 GHz).“

Nakonec použití nového, propracovanějšího a přesnějšího senzoru pomůže automobilce Tesla ještě dále rozvíjet její sadu pro automatické řízení. V loňském roce Musk během výzvy k výdělku Q3 2020 prozradila, že automobilka plánuje přejít na 4-dimenzionální vzdělávací program, odklon od svého „~ 2,5D“ systému, který aktuálně používá. 4D je „v podstatě video“ a pomohlo by zlepšit přesnost systému.

Systém 4D by byl schopen zpracovat různé dopravní scénáře sofistikovanějším a přesnějším způsobem, protože z videa lze snadněji získávat informace než z obrázků. Pravděpodobně to bude fungovat v kombinaci se superpočítačem Tesla Dojo, který má vyjít koncem tohoto roku.

 

Váš tým 

Zdroj  www.teslarati.com

Matyáš Vodička

Miluji cestování, neplánované zážitky a elektromobilitu. A tvorbu tohoto webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *