Tesla tour 5

Ke konci letních prázdnin jsme se vydali s naší Teslou na další dobrodružnou jízdu po Evropě. Cestou nás tentokrát zastihly i problémy s nabíjením ale i úsměvné příhody.


Ve čtvrtek odpoledne jsme plně sbaleni vyrazili směrem  sever – k našemu prvnímu Superchargeru Kostomłoty  po zamýšlené trase. Po pár desítkách kilometrů nás upoutal zámek Kuks. Dlouho jsme neváhali a odbočili směrem k němu. Parkování hned u zámku nás vyšlo na 50 Kč. Obešli jsme si zámek a jeho přilehlé zahrady, nafotili pár fotek a vyrazili dál. V Trutnově jsme nakoupili menší zásobu jídla na cestu, protože jsme z domů vůbec nic nevezli. Jakmile jsme přejeli Polské hranici, bylo na první pohled vidět, že jsme vjeli do jiné země. Od Polských hranic jsme jeli pár desítek kilometrů po velmi nekvalitních silnicích, které ovšem naše Tesla a její tlumiče zvládli skvěle. Když jsme konečně vjeli na hlavní silnici, tak nás upoutal krásný chrám ,který byl v polském městě Strzegom. Museli jsme se na něj jet podívat. Po chvíli hledání parkovacího místa jsme zaparkovali. Stavba to je opravdu nádherná. Obešli jsme si ji a nafotili pár fotek. Při cestě k autu jsme zahlédli nějaké kluky, jak se dívají na naši Teslu. Dost je tenhle elektromobil upoutal, v Polsku to stále ještě není moc běžné auto. Je velká škoda, že jsme neměli zapnutý Sentry Mode. Těsně před nabíjecí stanicí  jsme ještě přibrzdili v černouhelném povrchovém dole, který jsme samozřejmě museli prozkoumat.

Po nabití jsme vyrazili směrem k našemu dalšímu Superchargeru Poznan. Nevýhodou Polska je málo Tesla Superchargerů, takže jsme si cestou nemohli dvakrát vybírat, kde nabijeme. Druhý Supercharger Poznan byl umístěn za závorou. Při příjezdu jsme si vzali lísteček, který ovšem platil jenom 30 minut. Ale i to bohatě stačilo na nabití. Nabíjeli jsme rychlostí 137 kW. Poté jsme vyrazli k našemu poslednímu Supercharger Ciechocinek.

Při příjedu jsme zjistili, že je Supercharger Ciechocinek umístěný u rušné silnice, takže by se tu nedalo dobře spát. Proto jsme chvilku nabili a popojeli pár set metrů k nádherným dřevěným srubům, kde shodou okolností byla dobíjecí stanice GreenWay, která ještě nebyla v provozu, protože byla úplně nová. Ráno jsme se vzbudili a vyrazili na největší cihlový hrad v Evropě (Malbork). Po hodině jízdy jsme dorazili do města Malbork. Když jsme dojeli až k hradu, tak všude bylo parkování za poplatek. Proto jsme se rozhlídli a zaparkovali u McDonald’s, kde jsme si dali i snídani. Po důkladném prohlídnutí a nafocení hradu jsme nasedli zpět a vyrazili asi 60 km do města Gdaňsk, kde jsme měli nabíjet. Při příjezdu do města jsme našli naši dobíjecí stanici, která byla u obchodního řetězce Makro. Dobíjecí stanici se nám podařila zapnout. Naštěstí se nám u nábíjecí ho portu objevilo zelená světlo, které signalizuje nabíjení elektromobilu. Na nabíječce byl pouze jeden výstup a to ChaDemo, které nabíjelo výkonem 49 kW. Dobíjecí stanice byla zdarma. Před koncem nabíjení k našemu auto přišel polák, který se nás začal ptát na specifikace Tesly. Řeč s ním byla dobrá, dokud jsme mu neřekli, že tady ta dobíjecí stanice je zdarma. To mu se nemohl přestat divit. Na nabíječce jsme si ještě vybrali místo nakoupání. Bylo to město Hel.

Po hodině a půl jízdy jsme dorazili do města, kde podle aplikace PlugShare měla být nabíječka. Chtěli jsme si jí vyzkoušet až zde zpátky budeme nabíjet. Přijeli jsme k hotýlku, kde nabíječka měla být. Po vyjednání s majitelem nám konečně došel ukázat, kde je. Jedidný problém byl, že nabíječka vedla z 230 V zásuvky. Tak jsme mu poděkovali a vyrazili se vykoupat. Do městečka Hel nás čekala ještě hodina jízdy. Když jsme přijeli na místo, tak jsme hledali místo na zaparkování. Všude to bylo drahé nebo nebrali eura. Nakonec jsme našli pána, který měl parkoviště skoro hned u pláže a za zaparkování chtěl pouze 1 euro. Zachvilku už jsme plavali ve vodě. Voda byla trochu studenější než v Chorvatsku, ale stále teplá. Bylo to super osvěžení po tak dlouhé cestě. Moc dlouho jsme, ale nezůstaly a vyrazili dál. Teď jsme hledali pouze nabíječky přes aplikaci PlugShare, protože Tesla zde neměla svoje Supercharger.

Naše první místo na nabíjení byla dopravní firma, kde měli 32 A zástrčku. Bohužel u ní nefungovala jedna fáze, takže jsme odjeli bez nabití. Když jsme dojeli k nabíječce, kde nám zbývalo pouze pár kilometrů. Nabíječka byla u Polského Kauflandu. Byly zde zástrčky 16 A a 32 A. Bohužel ve sloupku, kde byli umístěny trýskala voda, tak nefungovaly. Náše další nabíječka byla u čerpací stanice Orlen. Zástrčka fungovala, ale obsluha benzínka nás nechtěla nechat dobít baterky. Tak jsme vyrazili na naši poslední nabíječku, kde jsme jeli na posledních pár kilometrů. Když jsme dorazili k místu, tak jsme zjistili, že nabíječka je u luxusního malého zámku. Došli jsme se zeptat na recepci jestli si můžeme nabít Teslu. Ochotný pán nám ihned řekl, že můžeme a šel s námi až k nabíječce. Dokonce říkal, že když nám nebude fungovat, že nám zajistí nabíjení někde kolem hotelu. Naštěstí 16 A zástrčka fungovala. Byli jsme strašně šťastní. Jenom nabíjela 47 km/h.

Po třech hodinách nabíjení jsme vyjeli směr Supercharger Uckerfelde, který byl už v Německu. Po ujetí 2 km nám Tesla začala psát informaci, že do naše cíle nedojedeme z důvodu malého dojezdu a cestou musíme nabít. Proto jsme snížili rychlost naši jízdy na 60-70 km/h. Po ujetí asi 30 km nám přibylo zhruba 7 km. Takže náš plán fungoval. Za celou cestu, která byla dlouhá 200 km jsme nabili pomalou jízdou 36 km. Je to opravdu pozoruhodné.

Když jsem dojeli na Supercharger Uckerfelde, tak jsme byli rádi, že nám cestou nedošly baterky a my nemuseli pozdě v noci řešit nabíjení. Na Superchargeru Uckerfelde jsme nabili pouze 80 km, aby nám Tesla vydržela do rána a popojeli asi 200 metrů vedla na odlehlejší parkoviště, kde jsme měli klid na spánek. Ráno jsme dali Teslu dobít a vyrazili na další Supercharger Blankenfelde-Mahlow. Už jsme si mohli vybírat, jelikož v Německu je široká síť Tesla Superchargerů. Naše poslední nabíjení v Německu bylo vedle Drážďan, kde jsme už několikrát nabíjeli. Na tomto Superchargeru Nossen byly čtyři Tesly na šesti stojanech, takže poměrně hodně. Naše poslední nabíjení z celé Tesla tour bylo ve Vestci, kde jsme celou naši Tesla tour zakončili dobrým obědem. Poté jsme vyrazili domů. Cestou nás už nic nepřekvapilo a my šťastně dojeli domů.

Za celou Tesla tour jsme ujeli 2033 km.