Výsledek Modelu 3 byl v testech Euro NCAP průměrný.

Evropské bezpečnostní konsorcium Euro NCAP otestovala Model 3 od americké automobilky Tesla a přináší vskutku zajímavé výsledky testu „asistované jízdy“ prostřednictvím systému Autopilot, který Tesla neustále vyvíjí. V celkovém hodnocení konsorcium Euro NCAP je v průměrný i přesto, že specifikacemi všem vozům dominuje. V celkovém testu dostala málo bodů zejména za velmi malé zapojení řidiče při jízdě na Autopilota.


Asistované řízení je dle většiny lidí budoucností. Americká automobilka Tesla na vývoj i tohoto řízení pracuje již roky. Teprve letos se, ale do vývoje naprosto vrhla a na konci roku bychom jsem se mohli těšit na vozy Tesla, které budou jezdit zcela sami bez zásahu řidiče. Musk uvedl, že tyto vozy již sám testuje a není potřeba jakýkoliv zásah řidiče.

Konsorcium Euro NCAP se nyní zaměřilo právě na „asistované řízení“, které testovala především an dálnicích, kde má dle našeho názoru nyní největší využití. Pokud vozidlo má zapnuté „asistované řízení“, tak může přejíždět na pokyn řidiče z pruhu do pruhu, udržovat stálou rychlost bez překročení stanovených předpisů. Právě tyto funkce využijete na dálnicích a rychlostních silnicích, kde je většinou více pruhů v daném směru. Kromě toho vozidla s touto funkcí disponují i adaptivním tempomatem.

NCAP ve svém testu „asistovaného řízení“ otestovala vozy Audi Q8, BMW 3, Ford Kuga, Mercedes GLE, Nissan Juke, Peugeot 2008, Renault Clio, Tesla Model 3, Volkswagen Passat a Volvo V60.

Jak probíhalo hodnocení?

Konsorcium Euro NCAP hodnotila, jak je vůz se zapnutou funkcí „asistovaného řízení“ komunikovat s řidičem. I přes zapnutou funkci se musí řidič plně věnovat řízení. Kromě toho se zaměřila i na jízdní vlastnosti vozidla, mezi které patří držení vozidla na vozovce, jízda v zatáčkách a dalších jízdních schopností, které musí řidič umět.

Dále hodnotila, jak se vozidlo se zapnutou funkcí „asistovaného řízení“ zachová v kritických režimech. Vozy Tesla již několikrát ukázaly, že toto dokážou na jedničku. Například se Model ;3 vyhnul kolu, které upadlo jednomu z vozů a přeletělo přes mantinel mezi jízdními pruhy na dálnici. Dle videa to vypadá, že řidič by si letícího kola nevšimnul a došlo by ke střetu.

Tesla Model 3 v rámci technických schopností systémů vozidla a bezpečnostní zálohy dosáhla nejlepší výsledky – 91/100, resp. 95/100. Ovšem v udržování řidiče v pohotovosti a činnosti Model 3 moc dobře neobstál, naopak získal nejhorší počet bodů ze všech hodnocených vozidel. Model 3 za komunikaci s řidičem během zapnuté funkce „asistované řízení“ získal 36/100.

Zdroj: Thatcham Research

Díky tomu získal Model 3 dvě hvězdičky ze čtyř a jeho výsledek je průměrný. To je možná zklamáním, ale my si myslíme, že Tesla toto v budoucích aktualizací systému Autopilot zlepší a vozidlo bude více komunikovat s řidičem. Ovšem, bychom rádi podotkli, že Tesla obstála nejlépe v bezpečnosti, což je jedna z nejdůležitějších věcí u vozidla.

Euro NCAP k celému hodnocení Modelu 3 uvedla:

Model 3 je vskutku dobré vozidlo s perfektními jízdními vlastnostmi. Má neskutečnou bezpečnost při zapnuté funkci „asistované řízení“, v tomto případě Autopilot. Ovšem v udržování řidiče ve střehu Model 3 skoro neobstál. V tomto by si měla vzít automobilka Tesla poučení od ostatních automobilek.“

 

Váš tým 

Zdroj  www.teslarati.com

Matyáš Vodička

Miluji cestování, neplánované zážitky a elektromobilitu. A tvorbu tohoto webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *