Tesla vytvořila rekordní bateriové uložiště

Obrovský bateriový systém automobilky Tesla v Jižní Austrálii, známý jako Tesla Big Battery, byl právě rozšířen a před uvedením do provozu vykazuje rekordní kapacitu dle dosud provedených testů.


Projekt Tesla Powerpack o výkonu 100 MW / 129 MWh v jižní Austrálii poskytuje prostřednictvím systému baterií stejné síťové služby jako závodní elektrárny, ale levnější, rychlejší a s nulovými emisemi.

Celý projekt se ukázal natolik efektivní, že během několika dnů vydělal okolo 1 milionu dolarů. Tesla, ale uvedla, že tento finanční výdělek je nesprávný, jelikož systém nezohledňuje, jak rychle Tesla Powerpacks začne dodávat energii do sítě.

Dle australské společnosti s energií AEMO je Tesla Powerpacks účinnější, rychlejší a levnější než parní turbína. Celý projekt je nazvaný „Hornsdale Battery“ a je spravován francouzskou společností Neoen, která vlastní i sousední větrnou farmu.

V listopadu loňského roku společnost Neoen oznámila, že automobilka Tesla rozšíří bateriový systém téměř o 50% dosavadní kapacity. Rozšíření přidává kapacitu 50 MW / 64,5 MWh v místě – celková kapacita se tak zvyšuje na 150 MW / 193,5 MWh. Nasazení bylo dokončeno začátkem tohoto roku a nyní je testováno před přechodem do režimu online.

 „V úterý, v nejnovější sérii testů, provedla baterie Hornsdale rychlé převrácení 270 MW – od nabíjení při 120 MW k vybíjení při 150 MW. Zdá se, že se mezi těmito dvěma obracely při několika různých příležitostech (viz graf níže) – alespoň jedna z nich měla okamžitý dopad na velkoobchodní cenu elektřiny a tlačila ji dolů na pepřovou cenu těsně nad 8 $ / MWh. “

Díky rozšířené kapacitě bude baterie schopna poskytovat nové služby, jako je syntetická setrvačnost, aby nahradila služby dříve poskytované pouze elektrárnami na fosilní paliva. Díky přesunu služeb mimo elektrárny na fosilní paliva ušetřila velká baterie společnosti Neoev prvních dvou letech provozu více než 150 milionů dolarů.

 

Váš tým 

Zdroj  www.electrek.co

Matyáš Vodička

Miluji cestování, neplánované zážitky a elektromobilitu. A tvorbu tohoto webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *