Tesla uvažuje o akvizici automobilky Daimler

Americká automobilka Tesla je v současné době podle tržní kapitalizace nejcennějším výrobcem automobilů na světě, přičemž automobilka ovládá pouze 0,8% globálního trhu s automobily. Automobilka je nyní na dobré cestě k velkému růstu. Tesla dokonce uvažuje i o sloučení se starší automobilkou.


V nedávném rozhovoru generální ředitel Elon Musk sdělil, že Tesla je otevřená myšlence sloučení s jinou automobilkou. Musk v rozhovoru poznamenal, že Tesla by nezačala nepřátelským převzetím proti konkurenci, ale pokud existuje automobilka, která si myslí, že by bylo dobré sloučit s Teslou, tak by Tesla dle Musk byla pro sloučení velmi otevřená.

Ve zprávě agentura Reuters poznamenala, že mezi staršími výrobci automobilů na trhu není žádná jiná automobilka vhodnější pro akvizici automobilky Tesla než německá společnost Daimler, která má v současné době tržní limit 74 miliard dolarů. Podle tiskové agentury je Daimler pro Teslu skvělým partnerem.

Proč zrovna Daimler?

Reuters dále vysvětlil, že ostatní výrobci automobilů by Tesle způsobili problémy. BMW je další prémiová automobilka, má vážné rodinné vazby a bude pravděpodobně komplikovaná. Získávání japonských výrobců automobilů se také v minulosti ukázalo jako nesmírně obtížné a značky jako Lamborghini, jsou prostě příliš specializované.

Je pro Teslu sloučení s automobilkou Daimler dobré?

S ohledem na tuto skutečnost se Daimler, jehož akcie za posledních pět let překonaly srovnávací index STOXX Europe 600 Auto, jeví jako vhodný pro potenciální akvizici. To je obzvláště pozoruhodné vzhledem k tomu, že samotný Daimler byl jedním z prvních investorů v Tesle, protože při sériové výrobě první generace Roadsteru byl Daimler velký podporovatel Tesly.

Tisková agentura dodala, že získání společnosti Daimler by pro Teslu bylo ve skutečnosti docela snadné. Je to proto, že podle amerických burzovních pravidel by Tesla vyžadovala souhlas akcionářů, pokud by se snažila zvýšit své zbývající akcie o více než 20%. Vzhledem k tomu, že výrobce elektromobilů má dnes tržní strop přibližně 560 miliard dolarů, mohla by Tesla, alespoň teoreticky, koupit společnost v hodnotě 100 miliard dolarů, aniž by Elon Musk požádal o povolení.

Jaké by byly výhody akvizice společnosti Daimler pro automobilku Tesla? Agentura Reuters uvedla, že automobilka má potenciál zvýšit celosvětový výkon automobilky Tesla téměř čtyřikrát, což by výrobci elektromobilů mohlo umožnit ještě více posunout její elektrickou ofenzívu v Číně a Evropě. Uvidíme, jak to celé dopadne.

 

Váš tým 

Zdroj  www.teslarati.com

Matyáš Vodička

Miluji cestování, neplánované zážitky a elektromobilitu. A tvorbu tohoto webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *