Tesla dostala povolení pro výrobu Modelu 3 s LFP baterií

Automobilka Tesla oficiálně dostala souhlas s výrobou a prodejem nového Modelu 3 s levnějšími lithium-železitanovými fosfátovými bateriemi. Tato verze Modelu 3 se má prodávat pouze v Číně.


Tesla přechází na NCA bateriové články, místo NCM bateriových článku. Vozidla Tesla, která jsou vyrobené v Giga Šanghaj jsou vůbec první na světě, které nemají bateriové články od Panasonic.

Začátkem tohoto roku na svět vyplynula informace, že baterie od společnosti CATL, s kterou Tesla uzavřela dohodu o výrobě bateriových článku pro svá vozidla. Právě baterie CATL používají lithium-fosfátové baterie neboli LFP. Tyto baterie jsou ve světě elektromobilů méně populární a najdete je především u čínských elektromobilů. Tyto baterie mají nižší energetickou hustou, ale také jsou mnohem levnější.

V květnu požádala Tesla ministerstvo průmyslu a informačních technologií o schválení nového Modelu 3 s LFP bateriemi. Výhoda LFP baterií je ta, že v nich nenajdeme kobalt, což je drahý minerál.

Tesla již v minulosti hovořila o postupném vyřazování kobaltu ze svých NCA baterií, které již používají méně kobaltu než většina jiných. Hlavní nevýhodou LFP baterií je nízkoenergetická hustota, ale společnost CATL hustotu u těchto baterií zlepšila, čímž zlepšila i jejich životnost. Model 3 s baterií LFP váží 1745 kg, přičemž Model 3 vyrobený v USA váží 1645 kg. Z tohoto vyplývá, že LFP baterie je těžší než normální baterie, kterou Tesla používá u svých Modelů 3 vyrobených v USA.

 

Váš tým 

Zdroj  www.electrek.co

Matyáš Vodička

Miluji cestování, neplánované zážitky a elektromobilitu. A tvorbu tohoto webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *