Řidič Tesly spal za jízdy! Jel až 150 km/h

9. července obdržela kanadská policie stížnost na nebezpečnou jízdu na dálnici číslo 2 poblíž obce Ponoka. Hlídka na místě zachytila Teslu Model S, jejíž řidič za volantem tvrdě spal a měl sklopenou sedačku. Vůz jel v autonomním režimu


„Vypadalo to, že vůz jede sám rychlostí přes 140 km/h se zcela sklopenými předními sedadly a oba cestující vypadali, že spí,“ uvádí kanadská jízdní policie v Albertě na svém webu. Ta také publikovala fotografii, na které je jasně vidět, že na chod vozidla skutečně nikdo nedohlížel.

Policisté vozidlo pronásledovali, to však dle jejich slov mělo po zapnutí majáků začít zrychlovat až na rychlost 150 km/h. Po vynuceném zastavení byl 21letý muž z Britské Kolumbie, obviněn z překročení povolené rychlosti.

Řidiči byl na místě zadržen řidičský průkaz z důvodu jeho zcela zjevné únavy. Později byl obviněn z nebezpečného řízení. Soudní proces je naplánován na prosinec tohoto roku.

Policie neuvedla, zda a jakým způsobem řidič obešel kontrolu bdělosti, spočívající v nutnosti držet se volantu. Tu však lze poměrně snadno obelstít například tenisovým míčkem vloženým do věnce. V opačném případě by měl systém po opakovaných varováních auto zastavit.

Dopravní policista Gary Graham konstatuje otřepanou pravdu, že autonomní systémy nelze používat bez dohledu řidiče. V aktuální fázi nejsou úplně samostatné a lze je považovat pouze za pomocníky. Funkce Autopilot, která je k dispozici v Tesle, nabízí jen druhou z pěti úrovní autonomie.

Situaci by v tomto případě řešilo ověřování bdělosti pomocí sledování očí, což již dnes nabízejí některé automobilky v komerčně dostupných vozidlech. Tento systém nelze tak snadno obejít, navíc může hlídat i to, zda řidič sleduje provoz před sebou. Teoreticky je to technicky realizovatelné i u některých modelů Tesly, které mají nainstalovanou kameru snímající interiér.

 

 

Váš tým 

Zdroj  www.vtm.zive.cz

Pavel Pikola

Jsem kreativní člověk, co se nebojí experimentovat. Rád stříhám videa, upravuji fotky a moderuji zajímavé události.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *