Prototyp SpaceX Starship SN4 expolodoval při zkoušce

Nejnovější prototyp vesmírné lodi StarX, SN4, dnes explodoval po statickém požárním testu. K explozi došlo kolem 13:49 hodin CDT (11849 GMT), v místě testování společnosti v jižním Texasu. Incident způsobil masivní ohnivou explozi, která vypukla asi minutu po krátké statické požární zkoušce.


Dnešní test je pátý statický test ohně tohoto konkrétního prototypu a druhý tento týden. 28. května prototyp úspěšně odstartoval pro svůj čtvrtý test a zdálo se, že všechno jde podle plánu. Dosud žádné anomálie nezpůsobilo žádné slovo.
SpaceX se připravoval na test tohoto konkrétního prototypu, přičemž se očekává, že plavidlo bude letět v pondělí 1. června. SpaceX obdržela včerejší schválení od Federal Aviation Administration (FAA) pro nadcházející zkušební let, během kterého bude plavidlo stoupat do 150 stop (150 metrů).
SN4 je nejnovější prototyp v řadě vývojových plavidel, které SpaceX vyvíjí, když navrhuje svou raketu Starship. Každý prototyp se setkal s podobným ohnivým koncem, přičemž jeden již dokončil krátký test. SN4 přežil déle než kterýkoli z předchůdců, ale naštěstí má SpaceX další iteraci téměř dokončenou.
Toto vozidlo s názvem SN5 dokončí další kolo testů společnosti. Licence SpaceX obdržená od FAA se velmi liší od předchozích povolení a umožňuje společnosti získat více svobody. Například předchozí licence uváděly specifické výškové limity a povoleny pouze pro jeden let. Tato licence ke spuštění je spíše plošné oprávnění.

Po dokončení bude Starship přibližně 50 metrů vysoký (50 metrů) a bude schopen nést astronauty a náklad na Měsíc, Mars a další. SpaceX říká, že navrhli plavidlo, aby vypustilo Super Heavy booster a přepravilo až 100 lidí do vesmíru.
Minulý měsíc se stále vyvíjené plavidlo zmocnilo hlavní vyznamenání: smlouva NASA o potenciálním dopravení astronautů na Měsíc v rámci připravovaného programu NASA Artemis moon. Očekává se, že první lety Artemis vzlétnou v roce 2024, s posádkami letů, které následují brzy poté.

Tato exploze přišla v předvečer dalšího významného milníku pro SpaceX – vypouštění astronautů do Mezinárodní vesmírné stanice. Tato mise, nazvaná Demo-2, bude obsahovat raketu Falcon 9 a kosmickou loď Crew Dragon, která přepraví dva kosmonauty do vesmíru. Let byl původně naplánován na středu 27. května, ale špatné počasí v místě startu zabránilo raketě v zvedání.
NASA a SpaceX nyní cílí na nový den zahájení 30. května ve 15:22 EDT (1522 GMT).

 

 

Váš tým 

Zdroj  www.teslarati.com

Pavel Pikola

Jsem kreativní člověk, co se nebojí experimentovat. Rád stříhám videa, upravuji fotky a moderuji zajímavé události.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *