Některé vozy Tesla již příští týden obdrží plně autonomní řízení

Generální ředitel automobilky Tesla Elon Musk včera prozradil, že Tesla příští týden v úterý vydá plnohodnotného Autopilota. Bude se jednat o funkci označovanou jako „Full Self-Driving Beta“. Nová funkce prošla rozsáhlým testem, do které se zapojil i sám Musk. Dle jeho slov je jeho vůz nyní schopen sám absolvovat cestu do práce od jeho domu bez jeho zásahu.


V současné době disponují vozy Tesla Autopilotem, který zvládne vozidlo udržet v pruzích a reagovat na ostatní vozidla či chodce. Za příplatek 200 tisíc korun si můžete dokoupit plnou verzi Autopilota, označovanou jako „Full Self-Driving“. Tato příplatková funkce dodává vozidlu možnost přejetí jiného vozidlo po vašem příkazu, zastavení a následné rozjetí na semaforech či křižovatce. Dále tato funkce přidává vozu parkovacího asistenta.

Cena za kompletní balíček Autopilota bude po dokončení mnohem výší. Musk již v minulosti sdělil, že po úplném dokončení Autopilota se jeho cena bude pohybovat okolo 100 tisíc dolarů, což je v přepočtu přibližně 2,5 milionu korun.

Co nová funkce přinese?

Nová, dlouho čekávaná funkce, by měla prakticky zvládnout již každou dopravní situaci, aniž by ke svým úkonům potřebovala člověka. Po vydání této funkce je již otázkou času, kdy vozy přestanou mít řidiče a z jejich interiéru zmizí prvky, mezi které patří volant, tachometr, brzda, plyn a další. Generální ředitel Elon Musk se na svém Twitteru pochlubil, že novou funkci již delší dobu sám testuje. Musk dokonce sdělil, že od domu až do práce nemusí jakkoliv zasahovat do řízení a vozidlo ho odveze naprosto bezchybně.

Elon Musk|Twitter

Ptáte se, proč je tato funkce, tak důležitá?

Hlavním důvodem, proč má být tato aktualizace Autopilota natolik výjimečná, je kompletní přepsání zdrojového kódu tohoto systému. Počítač nyní k řízení vozu využívá kamery, kterými je obklopený celý vůz. Tyto kamery dodávají počítači 4D obraz namísto 2D obrazu. Právě toto by mělo přispět k výraznému zlepšení celého systému.

Nebude dostupná pro všechny

Nová funkce nebude v první fázi dostupná pro všechny majitelé vozu Tesla, ale pouze pro nízký počet vybraných majitelů, kteří jsou Beta testeři nebo mají velmi dobré statistiky řízení. Rádi bychom podotkli, že tito majitelé vozů Tesla budou testovat novou funkci „Full Self-Driving“ a poté podají zkušenosti přímo týmu Tesly, který se zabývá vývojem této funkce. Nyní víme, že dle testů automobilky Tesla se nová funkce jeví jako bezchybná. Uvidíme, co přinese test majitelů vozů Tesla, kteří se svými vozy jezdí denně.

Co Tesla plánuje v budoucnu?

Automobilka plánuje v budoucnu vytvořit službu robotaxi, kdy vám vaše vozidlo díky Autopilotu dokáže vydělávat. Tesla vytvoření služby robotaxi bere opravdu vážně, sám Musk před nedávnem sdělil, že snake charger, který automaticky zahájí nabíjení u vozů Tesla není zapomenutým projektem, ale v budoucnu ho Tesla nejspíše využije pro nabíjení svých vozů, možná v jiné podobě. Pokud se vše povede, tak půjde o naprostou revoluci v dopravě.

 

Váš tým 

Zdroj  www.electrek.co

Matyáš Vodička

Miluji cestování, neplánované zážitky a elektromobilitu. A tvorbu tohoto webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *