Na Teslu byl uspořádán kybernetický útok, potvrdil Musk

Elon Musk, výkonný ředitel společnosti Tesla a SpaceX, potvrdil, že se výrobce elektrických automobilů stal terčem ruského hackera. Útočník požadoval 1 milion amerických dolarů v Bitcoinu. Co se odehrálo?


Útok zmařený FBI
Útok, který zmařila americká FBI, plánoval (dle soudních dokumentů poskytnuté státem Nevada) ruský hacker Kriuchkov. Zakladatel automobilové společnosti Tesla, Elon Musk, potvrdil zprávu o útoku na svém oficiálním účtu na Twitteru.

Zaměstnancům Tesly v Nevadě bylo nabídnuto 1 milion amerických dolarů za nainstalování škodlivého ransomwaru do počítačové sítě společnosti. Zaměstnanci však plán útočníka neprovedli a místo toho kontaktovali FBI.

Americký úřad pro vyšetřování koncem srpna zatkl v Los Angeles 27letého občana Ruska, Egora Igoreviče Kriuchkova. Egor Kriuchkov byl před týdnem obviněn z útoku na společnost Tesla a v případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Tesla se aktuálně může pochlubit tržní kapitalizací okolo 465 miliard USD. V letošním roce se společnost dokonce stala největší světovou automobilkou po téměř šestinásobném zvýšení její hodnoty v letošním roce. Muskovo osobní jmění činí přibližně 100 miliard amerických dolarů.

Bitcoin jako nástroj zločinců?
Ačkoliv Bitcoin neustále získává u obyčejných lidí na popularitě, stále se jedná i o oblíbený nástroj hackerů. Dokazuje to také nedávný obří útok na populární účty na Twitteru, kde útočníci z důvěřivců loudili BTC. Elon Musk se stal obětí též.

Bitcoin se také stále objevuje na darknetových tržištích, kde slouží drogovým dealerům, překupníkům zbraní a zakázaných látek. Podle statistik Chainalysis však bitcoinové transakce za nelegální činnost dosahují velmi malého procenta.

Pavel Pikola

Jsem kreativní člověk, co se nebojí experimentovat. Rád stříhám videa, upravuji fotky a moderuji zajímavé události.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *