Model Y má o hodně méně kabeláže než Model 3

Sandy Munro dále ukazuje vnitřnosti Modelu Y. Tentokrát natočil video o kabeláži.


V červenci 2019 automobilka Tesla zveřejnila patent, jehož cílem bylo zlepšit zapojení, napájení a komunikační systémy a především snížení množství kabeláže uvnitř nových Modelů. Některé kabely, které byly ve vozech Tesla nainstalovány museli instalovat lidi, nikoliv stroje. Instalace kabelů, které instalovali lidi, tak Teslu brzdila pro zrychlení výroby a především bránila automatizace, o kterou se snaží generální ředitel Elon Musk. Tesla uvedla, že u Modelu Y snížila délku kabeláže z 1,5 kilometru na pouhých 100 metrů.

Kabelový systém ve vozech Tesla je zodpovědný za napájení všeho od vnějších Tesel až po vnitřní ambientní osvětlení. Snížení kabeláže pro Teslu znamená nejen urychlení výroby, ale i snížení hmotnosti vozidla.

Na procesu snižování kabeláže pracovala již při vývoji Modelu 3, což je jí povedlo, jelikož Model S obsahoval přibližně 3 kilometry kabeláže. Tesla snížila toto množství u Modelu 3 na polovinu, ale jejím cílem je množství kabeláže snížit ještě více, právě to se jí podařilo u Modelu Y, který obsahuje pouze 100 metrů kabeláže.

Sandy Munro ve svém videu navrhuje strategii, kterou by Tesla mohla použít ke snížení kabeláže ve svých vozech. Jedna ze strategii je komunikace po elektrické lince (PLC). Celou strategii vysvětluje Munrou ve svém videu. Ve videu vysvětluje, že by bylo efektivnější vést vodiče jedním hlavním vodičem a ne mnohými vedlejšími.

Konstrukce kabeláže ve vozech Tesla byla zlepšena prostřednictvím svázání kabeláže a následné vložení do „trubek“ na kabely. Právě tento krok by mohl být účinnější nejenom pro snadnější výroby, ale i při opravách v servisech. Snížení kabeláže ve vozech Tesla bude podle Munrouva v budoucna.

 

Váš tým 

Zdroj www.teslarati.com

Matyáš Vodička

Miluji cestování, neplánované zážitky a elektromobilitu. A tvorbu tohoto webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *