Konec vozidel se spalovacím motorem má přijít v roce 2025

Evropská unie má nyní na stole návrh ohledně budoucí emisní normy Euro 7. Ten má být dle informací natolik přísný, že případné schválení by znamenal konec nových spalovacích automobilů v Evropě. Pokud by byl návrh opravdu schválen, tak by vozy na spalovací motor začali mizet již v roce 2025.


Splnění cílů Pařížské dohody nebude možné bez výrazného snížení emisí v dopravě. A právě o to se snaží Evropská unie. V této souvislosti vypracovala Poradní skupina pro emisní normy vozidel, která seskupena vědců z celé Evropy, návrh pro Evropskou komisi, a to ohledně nové emisní normy Euro 7.

Právě na jeho základě Evropská komise do roku 2021 připraví legislativní návrh, který projedná s Parlamentem již příští rok. Nová emisní norma by mohla vstoupit v platnost v roce 2025.

Vyjádření německého automobilového průmyslu

Svaz německého automobilového průmyslu reagoval na návrh poradní skupiny slovy: „Zavedení plánované normy EU-7 by Evropské komise naprosto zakázala automobily se spalovacím motorem od roku 2025.“ Novou normou by Evropská unie vytvořila velikou příležitost na přeměrování na elektromobily či plug-in hybridy.

Přísné podmínky

Na nové vozy by se po zavedení normy vztahovaly přísné podmínky:

30 mg oxidů dusíku – NOx na km (1. scénář), resp. 10 mg NOx na km (2. scénář). Nyní: 60 mg / km v rámci benzínových a 80 mg / km v rámci naftových automobilů.

300 mg / km, resp. 100 mg / km oxidu uhelnatého (CO). Nyní: 1 000, resp. 500 mg / km

Zpřísnit se má také emisní testovací cyklus RDE (Real Drive Emissions).

 Emisní limity Euro 7 by podle návrhu musely být dodrženy:

při teplotách od -10 do +40 ° C,

v nadmořské výšce 1 000 resp. 2 000 m (nyní 700 m),

během teoretické „životnosti“ 15 let nebo nájezdu 240 000 km (nyní: 160 000 km),

iv případě, že vozidlo je vybaveno střešních boxem, nosičem kol či přívěsem.

Závěr

Uvidíme zda bude návrh schválen, ale zatím se nemáte ničeho obávat. Nejdříve návrh musí projednat Evropská komise a Evropský parlament, což má proběhnout v příštím roce. Určitě se podobné normě do budoucna nevyhneme a je pouze otázkou času, kdy přijde.

 

Váš tým 

Zdroj  www.teslarati.com

Matyáš Vodička

Miluji cestování, neplánované zážitky a elektromobilitu. A tvorbu tohoto webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *