Jak tahá Tesla přívěsy? S trojnásobnou spotřebou!

Na YouTube kanálu The Fast Lane Car se objevila videa, jak je náročné tahat za elektromobilem přívěs.


Tahat za Teslou přívěs v podobě karavanu je dnes už běžnější záležitostí. Fanoušci Tesly uělali test, jak si auto s takovým karavanem o váze 2 023 kilogramů povede.

Tvůrci videa nejprve vybrali trasu, kterou projeli s Modelem X bez přívěsu. Spotřeba byla  274 Wh na jednu míli. Poté projeli tu samou trasu ještě jednou s Modelem X se zapojeným přívěsem, který s autem vážil dohromady 4 472 kilogramů. Na Model X bylo však nutné přimontovat přídavná zrcádka.

Trasa s přívěsem se ke konci trochu zdramatizovala. Dojezd Modelu X velice rychle klesal a tak bylo nezbytné vypnout klimatizaci, aby zvládli dojet do cíle. Při stejné rychlosti jako bez přívěsu se spotřeba zvýšila až o trojnásobek. Naštěstí po zpomalení zase spotřeba klesla „jenom“ na dvojnásobek.

Tím ale drama ještě neskončilo. Nabíjecí stanice kde měl Model X s přívěsem dobíjet byla ještě nebezpečně daleko. Aby se tam vůz vůbec dostal, tak ho muselo předjet jiné vozidlo s přívěsem a Model X se musel zařadit hned za něj. A to vše z důvodu aerodynamiky. Vůz s přívěsem před Modelem X rozrážel vítr a díky tomu bylo třeba menšího výkonu, z čehož vyplývá i menší spotřeba energie. Nakonec se Tesla s přívěsem dostala k dobíjecí stanice, ale jen se 2%.

 

Váš tým 

Zdroj  www.elektickevozy.cz

Matyáš Vodička

Miluji cestování, neplánované zážitky a elektromobilitu. A tvorbu tohoto webu.

2 komentáře: „Jak tahá Tesla přívěsy? S trojnásobnou spotřebou!

  • 19. 11. 2019 (9:16)
    Trvalý odkaz

    Je zcela logické, že při tažení přívěsu se zvýší spotřeba energie. Pokud u elektromobilu třikrát, tak u čmouda minimálně také tolikrát. Akorát, že čmoud spotřebuje té energie díky účinnosti asi 5 krát tolik a nebude obnovitelná, jak může být u elektromobilů. Osobně jsem táhl přívěs o hmotnosti 1600 kg ze Švýcarska a spotřeba na 1000 km byla 245 kWh.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *