Elon Musk je pátým nejbohatším člověkem na světě. Jsou akcie Tesly ještě vůbec akcie?

Raketový posun Elona Muska v pelotonu miliardářů pokračoval i tento měsíc, kdy se dostal před Warrena Buffeta a Steva Ballmera. Muskovo jmění přesáhlo 74 miliard dolarů, čímž se stal pátým nejbohatším člověkem na světě podle žebříčku amerického Forbesu.


Výkonný ředitel společností SpaceX a Tesla těží především z druhé jmenované: akcie výrobce vozidel na elektrický pohon od března stoupají a odmítají se zastavit. Při pondělním obchodování posílily o dalších 9,5 procenta na 1643 dolarů, což za pouhé tři týdny od 29. června znamenalo nárůst o 60 procent a za rok 2020 téměř o 300 procent.

Tesla je s tržní kapitalizací 304,5 miliardy dolarů nejcennější automobilovou společností na světě i v případě, že bychom sečetli konkurenční Ford, Ferrari, General Motors i BMW dohromady. Ještě v polovině března přitom Musk v žebříčku miliardářů držel 31. příčku se jměním těsně pod 25 miliardami dolarů.

Jmění svérázného byznysmena a inovátora se však od té doby téměř ztrojnásobilo a na konci pondělního obchodování prudce skočilo na 74,2 miliardy dolarů. Musk vlastní 21 procent akcií Tesly, ale více než polovina jeho podílu je zastavena za poskytnuté půjčky, což Forbes ve svém výpočtu zohlednil.

Řada investorů považuje akcie Tesly za nadhodnocené, protože firma je výrazně menší než její konkurenti a teprve nedávno vykázala čtvrtletní zisk. Nabízí se několik výmluvných srovnání: v prvním čtvrtletí tohoto roku Tesla vyrobila 103 tisíc vozidel, zatímco Toyota jich za stejné období 2,4 milionu prodala, a loni dosáhly americké automobilky General Motors a Ford desetkrát vyšších tržeb než Tesla.

Koncem června analytici z Morgan Stanley varovali, že Tesla, která se v té době obchodovala zhruba za tisíc dolarů za akcii, je „hrubě nadhodnocena a očekává se její propad“.

Musk od roku 2010 žádné ze svých akcií Tesly neprodal a k současnému posunu se vyjádřil lakonicky. „Tohle vůbec neřeším,“ napsal redakci amerického Forbesu ohledně svého čistého jmění. „Čísla rostou a klesají… To, na čem mi opravdu záleží, jsou skvělé produkty, které lidé milují.“

Kontroverzní finanční analytik Jim Cramer má ale jasno. Na otázku, zda Tesla patří mezi takzvané „covidové akcie“, odpověděl Forbesu rezolutně: „Ani nevím, jestli jsou to akcie. Je to něco úplně jiného, ​​jako nový druh objevený v divočině.“

Pavel Pikola

Jsem kreativní člověk, co se nebojí experimentovat. Rád stříhám videa, upravuji fotky a moderuji zajímavé události.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *