Columbia electric Victoria-Phaeton

V rámci výstavy e-Salon jsme mohli vidět kočár Waverley Electric Model 67 Viktoria Phaeton.


Waverley Electric Model 67 Viktoria Phaeton byl v tehdejší době poměrně levný kočár bez koní ,ketrý stál 1600$. Kočár byl vhodný především pro ženy z důvodu snadného řízení, čistého provozu a především z důvodu startování, protože se kočár nemusel startovat klikou. Mimo jiné byly i náklady na údržbu mizivé, jak tomu je dnes například u Tesly.

Kočár byl vybaven 12 akumulátory a měl dokonce i dva brzdové systémy a to čelisťové brzdy na zadních kolech a pásovou brzdu na ose elektromotoru. Kočár neměl volant, ale byl řízen pomocí páky, kterou dodnes najdeme v historických kočárech. Na kočár se pohodlně vešli až dvě osoby a další osoby měl kočár sedátko v protisměru, které ovšem neylo, tak pohodlné. Osvětlení v noci zařizovala elektrická energie a kočár byl dokonce vybaven i ukazovatelem aktuálního napětí a proudu protékajícího elektromotorem. Tyto ukazatelé jsou velice důležité.

Kočár s dvanácti akumulátorů se byl schopen nabít za 6 hodin a na jedno nabití jsme s kočárem mohli ujet až 70 km. S elektromotoru ,který měl kočár v sobě zabudovaný jsme byli schopni vytáhnout až 34 km/h a měl čtyři rychlosti vpřed a čtyři rychlosti vzad. Celý kočár byl vyroben v roce 1906 v USA firmou ELECTRIC VEHICLE COMPANY Hartford. Kočár byl vystavěn v rámci veletrhu e-Salon na stánku Asociace pro elektromobilitu ČR.

Váš tým 

Matyáš Vodička

Miluji cestování, neplánované zážitky a elektromobilitu. A tvorbu tohoto webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *